Ostatni kwartał nie był dla nas najłatwiejszy. Właściwie do końca stycznia największą udręką były...spacery. Udręką bynajmniej nie dla mnie, ale dla Bąbla. Niestety bardzo kiepsko znosi on fajerwerki i w tym roku odniosłam wrażenie, że jego wrażliwość na huk jeszcze wzrosła. Wystarczyło, że w dwie minuty po wyjściu na spacer gdzieś w oddali usłyszał odgłos niekoniecznie nawet będący wystrzałem, ale przypominający go (np. trzaśnięcie klapy od śmietnika), momentalnie następował w tył zwrot i ciągnięcie z całej siły do domu. O dalszym spacerze nie było mowy. Stopniowo sytuacja się poprawiała, ale mnie z kolei dopadły różne obowiązki i miałam wyjątkowo dużo na głowie (nie żeby to się specjalnie zmieniło, póki nie obronię mgr chyba tak zostanie ;)), przez co treningi zupełnie nam się rozluzowały, a ja nieco się rozleniwiłam w tej kwestii. Poza tym na spacerach często bywało tak, że to Bąbel "decydował" gdzie idziemy, a nie ja - i jakbym go nie przekonywała - smaczkami, uciekaniem, zabawkami, czymkolwiek - nic się nie udawało, więc siłą rzeczy, żeby "wychodzić" z nim jakiekolwiek siku musiałam pójść tam, gdzie czarny prowadził. Wydaje mi się, że była to pozostałość tego lęku przed hukiem i w zależności od okoliczności tylko jemu znanych wybierał trasę dla siebie najbardziej komfortową, na której mógł czuć się bezpiecznie. Ulubiony kierunek - tzw. "nowe bloki" i nasz gabinet weterynaryjny ;) Do tej pory czasem próbuje wymusić, żebyśmy tam poszli - nie wątpię, że ma to związek z tym, że jest na diecie, a panie czasem dadzą smaczka... Ale o diecie jeszcze za chwilę.
![]() |
Polowanie na wiewiórki w Parku Szczytnickim... |
Pogoda też nie sprzyjała dłuższym spacerom i treningom na powietrzu, bo Czarny należy do wyjątkowo wybrednych psów w tej kwestii i na deszcz reaguje spojrzeniem typu "seriously?" i nie zamierza zrobić kroku, żeby wyjść z klatki schodowej. Obydwoje więc trochę oklapliśmy. Ale marzec przyniósł nową motywację do treningów, powtórki tego, co już było i wielką niespodziankę! Nie dość, że Bąbel przez te długie tygodnie przerwy niczego nie zapomniał, to jeszcze zrobił perfekcyjnego susła za pierwszym razem, a tę komendę dopiero zaczynaliśmy ćwiczyć kilka razy w zimie! Domyślam się, że wyszło mu przez przypadek, bo do tej pory nie udało się uzyskać ponownie tak spektakularnego efektu, ale pracujemy ;) Najważniejsza jest jednak refleksja, która do mnie po tym wszystkim przyszła i podniosła na duchu. Przyznaję, źle się czułam, że zaprzestaliśmy regularnie trenować i obawiałam się, że jak zaczniemy, to będziemy "w tyle", a to miłe zaskoczenie uświadomiło mi jak inteligentnego i zaangażowanego mam psa, i że on też potrzebuje czasem takiego okresu większego luzu, bo po tym może - w zasadzie i on, i ja - z większą energią wrócić do pracy. Oby ta tendencja się utrzymała, bo teraz będzie coraz więcej do trenowania - dołączyliśmy do OBIprzedszkola (co prawda jako starszaki, ale przyjęto nas ;)) i będziemy co tydzień w poniedziałki zgłębiać tajniki obedience, a jutro i pojutrze czeka nas seminarium i zawody treningowe rally-o z Olgą Nylec. Na pewno nasze wrażenia zrelacjonujemy! A na czerwiec szykujemy się do debiutu na dogtrekkingu w Trzebnicy.
![]() |
Typowy zestaw psiarza: saszetka ze smakami, sznur gumowych parówek, stare dżinsy do brudzenia. |
Żeby jednak nie było tak optymistycznie, marcowy powrót do formy już na samym początku zakłóciła tajemnicza kontuzja tylnej prawej łapki. Bąbel kulał dziwnie długo i coraz bardziej, po kilku konsultacjach u naszych wetek zostaliśmy wysłani do ortopedy. Po dwóch badaniach i RTG werdykt był jeden, ale niezbyt precyzyjny - coś ze stawem kolanowym, trudno powiedzieć jaka przyczyna, być może jakaś mikrokontuzja, ale ewidentnie coś się dzieje ze stawem. Za młody jednak na zwyrodnienia... Dostał strzykawkę w kolano (blokadę stawu), a od wetek chondroprotetyki jako suplement do karmy (łyka syropek z zadowoleniem). Po 3-4 dniach od wizyty u ortopedy (swoją drogą bardzo polecamy - dr Bieżyński na klinikach weterynaryjnych we Wrocławiu, profesjonalista!) nastąpiło drastyczne pogorszenie. Bąbel właściwie przestał używać łapy, kicał na jednej. Doktor ostrzegał, że coś takiego może nastąpić, ale i tak miny mieliśmy nietęgie... Na szczęście stopniowo wszystko zaczęło iść ku dobremu i teraz już jest prawie idealnie. W przyszłym tygodniu idziemy na kontrolę, trzymajcie kciuki!
Z wydarzeń bardziej sensacyjnych - Bąbel został ostrzyżony! W tym wpisie zamieszczam jeszcze zdjęcia "przed", ale na facebooku wrzuciłam niedawno jedno "po" - muszę przyznać, że na pewno go to odmłodziło i chyba przez dwa dni nie mogłam się przyzwyczaić do tej nowej "stylówki" ;) Wydaje mi się, że przez ostatnie kilka miesięcy zarósł na tyle mocno, że takie przystrzyżenie dobrze mu zrobi, a mi pozwoli na swego rodzaju eksperyment - sprawdzenie w jakim tempie sierść mu odrasta i jaka długość jest najfajniejsza ;) Podobał mi się i futrzasty, podoba mi się też taki szczeniaczkowo-owieczkowy, jak teraz - ale mam wrażenie, że stan pośredni będzie strzałem w dziesiątkę. Co ciekawe, po tych kilku dniach od strzyżenia już widać, że gdzieniegdzie kudełki rosną... Długo chyba nie będziemy czekać na powrót czarnej kuli :D
A propos kuli - strzyżenie uwypukliło również problem, z którym zmagamy się od dłuższego czasu, a mianowicie nadwagę. Przy adopcji Bąbel ważył 10 kg - za mało, przybrał do 12, było idealnie, ale po kastracji skoczyło już do 14... Nie będę wskazywać palcem kto miał w tym największy udział, tylko zabieram się do roboty nad tym, żeby mój pies był zdrowy i sprawny! Naszym pierwszym celem jest spadek do 13 kg, bardzo Was proszę o wsparcie i trzymanie kciuków! Zmieniliśmy karmę na lżejszą (VetExpert Obesity, wcześniej ze względu na profilaktykę wątroby byliśmy na Renalu z tej firmy, przed zmianą karmą zrobiliśmy badania krwi i okazało się szczęśliwie, że Bąbel jest całkowicie zdrowy) i staramy więcej się ruszać - pogoda będzie temu sprzyjać, więc mam nadzieję, że w wakacje Bąbel wkroczy już lżejszy! Mam jednak pewne obawy, bo mam wrażenie, że Czarny ma od kilku tygodni mniej energii niż miał kiedyś, już nie tak chętnie bawi się z innymi psami (co innego ze swoimi ludźmi, co bardzo mnie cieszy, ale jednak równowaga byłaby wskazana...) i zrobił się trochę oklapnięty... A może to tylko moje wrażenie? Mija właśnie rok od kastracji, oby nie był to skutek jego uspokojonych hormonów... Miejmy nadzieję, że zmiana diety i regularne treningi go rozruszają! Tym bardziej, że jednym z naszych głównych celów jest budowanie motywacji na zabawkę.
Tak jak to zwykle robiłam w tego typu wpisach, chciałabym jeszcze na koniec krótko podsumować ostatnie 3 miesiące pracy i rozpisać mniej więcej plan na kolejne. Tym razem pewnie będzie jeszcze bardziej ramowo i skrótowo, bo zaczęliśmy prowadzić dziennik treningowy - jak na razie prowadzenie go idzie super, zwykle rozpisuję sobie tydzień-dwa i ułatwia to znacznie rozplanowanie treningów o różnym stopniu intensywności. To, co ćwiczyliśmy przede wszystkim w minionym kwartale to standardowe sztuczki, a więc tak naprawdę utrwalanie tego, co już było i kilka elementów rally-o. Wszystko szło w miarę dobrze, ale jedna rzecz, i to klucza, bardzo nam się osłabiła - odwołanie i przywołanie, zwłaszcza jednak to pierwsze. Zatem moje kluczowe cele na kwiecień, maj i czerwiec to:
- wzmocnić odwołanie i przywołanie
- dawać z siebie 200% na treningach obi i pracować stopniowo nad 7-ma fundamentami wg Joanny Hewelt
- wzmocnić własną i bąblową kondycję, żeby być gotowym na dogtrekking - dłuższe spacery, bieganie
- przyuczyć Bąbla do kennelu (idzie nieźle, ale wciąż mam obawy co będzie jutro na seminarium...)
- utrwalać to, co już umiemy [klik]: sztuczki, codzienne komendy
- konsekwentnie uczyć się cofania na przedmioty, trzymaj-puść i dopracować susła
Oby udało się zrealizować chociaż część, z tego, co mamy w planach :) A tymczasem lecę spakować ostatnie rzeczy na jutrzejsze seminarium. Trzymajcie za nas kciuki!
podziw podziw, żebym ja tak siebie potrafiła ogarnąć i podsumować, a jak się po swoim mieszkaniu rozglądam stwierdzam że czas ogarnąć cośku:)
OdpowiedzUsuńweź ty się nie zawzinaj na treningi przed dogtrekkingiem tylko pakuj się z nami do auta i chodź! chyba że, w przeciwieństwie do nas :P , masz poważne zapatrywania na wyniki :)
a co do odchudzania- kochanego ciałka nigdy za wiele. ja się w pewnym momencie pogodziłam ze Pufiok już bardziej nie schudnie, a tu niespodzianka -zmiana diety pomogła :) więc nie zawsze brak ruchu jest winien a niewłaściwa karma :)
Nie mamy żadnych ambicji na wyniki na dogtrekkingu, ponieważ nie zamierzamy nawet biegać, tylko sobie po prostu iść :D Ale mało ruchu mieliśmy przez ostatnie miesiące i trzeba kondycję podreperować i upewnić się, że psia łapka jest zdrowa zanim strzelimy sobie np. 10 km ;) Czerwcowa Trzebnica to w ogóle pierwsza data, która nam pasuje, we wcześniejszych nie możemy wziąć udziału :(
UsuńCo do karmy to prawda, zobaczymy jak pójdzie z tą nową suchą, może kiedyś rzeczywiście spróbujemy barfa, ale teraz z różnych względów nie mamy możliwości.
Również słyszałam dobre słowa o tym dr. A zerwanie więzadła krzyżowego przedniego zostało wykluczone? Skoro to nie do końca staw, jak zdjęcie nic nie ujawniło to może coś z tkanek miękkich otaczających staw kolanowy?
OdpowiedzUsuńNo właśnie chodzi o to, ze to staw, tylko nieznana jest przyczyna. Jest już duża poprawa, ale czasem nadal unosi łapkę i jej nie obciąża, idziemy na kontrolę w tym tygodniu, zobaczymy co się okaże!
UsuńHej! Dawno do Ciebie nie zaglądałam (studia brrr). Trzymam kciuki za odchudzanie (nie znam tego problemu, bo Riff miał od początku sylwetkę ''charcią'' - chudy, głęboka klata, leciutko dłuższy tułów typowy dla charta). Co do przywołania i zaniechania treningów - rozumiem Cię w stu %. Miałam po sesji zimowej wielkie plany na rally-o (na razie takie samodzielne, po prostu dla frajdy), ale nic z tego nie wyszło. Studia i różne zawirowania (a to raz okropna pogoda jak był czas, jakieś przeziębienie albo po prostu brak czasu) sprawiły, że nawet zaniechałam codziennej sesji sztuczkowej w domu. O ironio, mam teraz luźniejszy weekend, pogoda za oknem świetna, a ja? Ja wczoraj straciłam głos! Mam takie zapalenie krtani, że tylko szepczę. Więc Riff wgl nie wykorzysta tego weekendu, a normalnie poszlibyśmy na 10km spacer, ba, dziś miałam okazję iść z koleżanką i jej kaukazem, bo ma wolne od pracy, to pewnie byśmy co najmniej 15 km zrobiły... A tak, siedzę w domu i się kuruję. :( Dobrze chociaż, że komendy da radę jakoś przećwiczyć, bo na gesty też Riff reaguje.
OdpowiedzUsuńCo do łapki - rozumiem Twój niepokój. Jak Riff raz okulał (okazało się, że odbił sobie opuszkę i pod spodem zrobił się bąbel), to pierwsza myśl była: ''co jak to dysplazja?!'' - mój poprzedni pies miał dysplazję i nie wyobrażam sobie tego schorzenia u Riffa, który byłby podwójnie nieszczęśliwy, bo normalnie robi codziennie 1 długi spacer po min. 8 km. :)
Trzymam kciuki za Ciebie i Czarnuszka!
(przy okazji zapraszam do siebie, też coś tam niedawno nabazgrałam - www.mad-paws.blogspot.com)
Dzięki za dobre słowo! :) Zdrowiej, akurat jak się wykurujesz wiosna na dobre się rozkręci i będziecie już mogli szaleć ze spacerami! :)
UsuńDoktor Bieżyński to naprawdę porządny fachowiec! :) Trzymam kciuki za wykurowanie łapki Bąbla :) No i za pozytywne rozpracowanie Waszych postanowień :)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękujemy <3
Usuń